Кањон Увца и слапови Сопотнице

Кањон реке Увац
Слапови реке Сопотнице
(Субота и недеља, 29 и 30.април 2023.године)
Акција је замишљена као дводневна активност, где се првог дана обилазе слапови Сопотнице, а другог дана специјални резерват природе Увац.
Слапови Сопотнице, споменик природе, заштићено природно добро, налазе се на северозападним обронцима планине Јадовник, на 20-так километара од Пријепоља. Сам извор Сопотнице, налази се на 1150 метара надморске ввисине, а река својим кратким током од само 3,5 километара, нуди незабораван призор обрушавајући се све до свог ушћа у реку Лим. Река Сопотница пролази осам бигрених тераса правећи слапове и водопаде од 20-25 метара висине.
На акцији ћемо проћи најлепши део реке Сопотнице, слапове, доњи и горњи водопад, као и воденице, које нису у функцији, али које су врло атрактивне и изванредно се уклапају у амбијент околине, употпуњујући доживљај. Стаза почиње од планинарског дома, дуга је 4 км, у оба правца и третира се као лака. Висинска разлика је 150 м.
Након обиласка слапова спуштамо се до манастира Милешеве, који има изузетан значај у културној и националној историји српског народа.
Милешеву је саградио принц Владислав, други син краља Стефана Првовенчаног и унук Стефана Немање, 1219 године. Манастир је био други по рангу, међу Српским манастирима, одмах након Студенице, а још већи значај је добио када су 1236.године пренете Светог Саве, у манастир. Манастир Милешева је био не само верски, већ и културни центар, јер је од 1544.године до 1557.године у њему радила штампарија.
Манастир је више пута харан и спаљиван, али и обнављан. Данашњи изглед добио је након велике обнове 1863. године.
Највеће благо манастира Милешеве представља најпознатија и најлепша фреска српског средњевековног сликарства “Бели анђео”. Ова слика је послата и у свемир као поздрав интелигентним бићима као пример цивилизације на земљи.
У оквиру манастира отворена је и ризница, са више од 80 експоната, међу којима и штап Светог Саве. Ризницу ћемо такође посетити.
Ноћење је предвиђено у манастирском конаку.
Другог дана акције враћамо се према Сјеници и након 7 км, од ње, долазимо до Увачког језера (или Сјеничког језера), што је у ствари и наш циљ.
Специјални резерват природе Увац, окружен је планинама: Златар, Муртерница, ЧЦемерница, Јавор и Јадовник. Централни део резервата чини кањон реке Увац, чија максимална дубина износи 350 метара. Ток реке Увац, која извире на 1460 м надморске висине и улива се у Лим, преграђен је браном, чиме су формирана три језера: Увачко, Златарско и Радоинско. Посебну вредност и атракцију чине укљештени меандри, у околини села Лопиже, препознатљиви на свим сликама, када је Србија у питању. Атракција резервата је и белоглави суп, орао лешинар, једна од две преостале врсте лешинара у Србији.
Стаза којом се ми крећемо, почиње од кампа на Увачком језеру, и води до видиковца “Молитва”, једног од најлепших у Србији. Са овог видиковца кањон и укљештени меандри Увца се виде дао на длану. Сама стаза је дуга 11 км у оба правца и третира се као лака, висинска разлика је незнатна.
Програм акције:
Субота, 29.април 2023.године
05:00 - полазак из Ниша, са паркинга тржног центра "Рода" на Византијском булевару
12:30 - долазак до дома на Сопотници
до 16:00 - обилазак слапова Сопотнице
17:00 - долазак у манастир Милешева, смештај у манастирском конаку
до 19:00 - обилазак манастира, разгледање манастира и манастирске ризнице
Ноћење.
Недеља, 30.април 2023.године
до 10:00 - долазак до кампа на Увачком језеру
до 16:00 - обилазак језера и кањона Увца
16:30 - полазак за Ниш
23:30 - долазак у Ниш.
ХРАНА И ВОДА: Храна је из ранца (конзерве, сендвичи, слаткиши...), с тим што првог дана акције, на путу ка Сопотници, стајемо у Новом Пазару, где се храна може наручити или купити, а другог дана акције, на путу ка Увачком језеру, стајемо у Сјеници. Такође, у оквиру манастира постоји благоваоница где се ујутру могу добити чај, кафа, сокови...
ОБУЋА, ОДЕЋА, ОПРЕМА: Планинарске ципеле, камашне, резервна мајица, ролка, јакна, наочаре за сунце, одећа и обућа за пут, одећа и обућа за боравак у манастиру, прибор за личну хигијену.
ТРОШКОВИ АКЦИЈЕ (ПРЕВОА И НОЋЕЊЕ У МАНАСТИРСКОМ КОНАКУ): 6500 динара.
ВОЂА АКЦИЈЕ: Драган Стевановић, телефон: 063402996.
ПРИЈАВЉИВАЊЕ ЗА АКЦИЈУ:Код вође акције.
Све додатне информације могу се добити код вође акције лично, телефоном или путем електронске поште: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.
Powered by iCagenda