Г. Студена - Бојанине в. - Вета - Г. Студена

Већина стаза на Сувој планини везане су за њен гребен. Овом стазом њени креатори вероватно су желели да планинарима приуште лагану стазу за опуштање, излете, прве акције нових планинара, као и за обилазак цркве у Вети.

Укупна дужина: 14,7 км
Време за прелажење: 5 сати и 12 мин.
Укупна просечна брзина 2,84 км/ч
Просечна брзина при кретању: 3,53 км/ч
Укупан успон: 708 м
Просечна брзиа успона:321 м/ч
Укупно силажење: 748 м
Просечна брзина силажења: 377 м/ч
Број извора воде за пиће: 4
Стаза маркирана 2014 године

За преузимање ГПС фајла у КМЛ формату кликните на линк: Г. Студена - Бојанине в. - Вета - Г. Студена

Уколико се колима долази на ову стазу најбоље их је оставити у Горњој Студени. Аутобусом је много прикладније вршити превоз до ове стазе.

Ред вожње Ниш - Г. Студена (Линија 21) пронађите на сајту

www.jgpnis.com/red-voznje/

У почетку стаза се протеже асфалтним путем од Г. Студене према Бојаниним водама. После 1,5 км скреће се са асфалта да би се након пар стотина метара поново вратило на њега.

По проласку Бојаниних вода више нема асфалта надаље се стаза протеже по шумским путевима и стазама. На овом делу, од Бојаниних вода до скретања за Вету, постоје две чесме са можда најбољом водом у ширем окружењу: Бојанине воде и Василијина чесма. ГПС траг пролази поред обе од њих.

На удаљености од 5,5 км од Г. Студене скреће се према Вети са стазе за Зимски успон на Трем. И једна и друга стаза су одлично маркиране. За стазу Зимског успона на Трем је одговоран ПК "Железничар" из Ниша, а комплетне радове око избора, уређења и маркирања стазе од скретања за Вету па до Вете и даље до Г. Студене одрадили су планинари из ПД "Сува планина" из Ниша. Њихов рад се може користити као школски пример добро уређене и маркиране стазе.

После 8 км укупно пређеног пута стиже се до цркве у Вети (многи је називају манастир, што она није). Црква успенија Пресвете Богородице у Вети је највероватније из византијског периода, мада поузданих података о времену када је подигнута нема. Први писани подаци потичу из 17. века, када је она обновљена.

Даље стаза наставља преко брдашаца Пресмуда (607 мнв) и Чука (577 мнв) пуних пропланака, шума, ливада и нешто воћњака. Предео је испресецан са неколико потока и речицама Драгуша и Јеловски дол. Живописни предели са сталним погледом на Мосор и Соколов камен допринеће да вам планинарење прође као лагана шетња.

Задњи километар стаза води коритом реке Јеловски дол, која подножје Ски стазе Бојанине воде спаја са Г. Студени.

По уласку у село и доласку до трафостанице завршава се овај ГПС траг. На том месту могуће је сачекати градски превоз за Ниш.

Раде Никчевић, Ниш, 04.2014.