Мали Вртоп (1685 м), Велики Вртоп (1721 м), планина Грамада

ПД Преслап
Pogled_na_Veliki_Vrtop
Датум: недеља, 11 октобар 05:30 - 18:30

Планинарско друштво "Преслап" организује у недељу, 11.октобра 2026.године, акцију на планини Грамади, у непосредној близини Власинског језера, са успоном на врхове Мали Вртоп (1685 м) и Велики Вртоп (1721 м).

 

                       Планина Грамада, изнад Власинског језера

                       Врхови Мали Вртоп (1685 м) и Велики Вртоп (1721 м)

                              Недеља, 11.октобар 2026.године

Планина Грамада је планина северо-источно од Власинског језера. Позната је по ливадама и пашњацима на којима расте власинска боровница, дивље јагоде, дивље малине и многе врсте лековитог биља. Највиши врх планине је Велики Вртоп, висок 1721 м надморске висине. У нижим деловима Грамаде, присутне су шуме беле брезе, која је заштитни знак Власине. Виши делови Грамаде су огољени, пашњаци, и изванредни видиковци.

Грамада је, због благог терена и мале висинске разлике од око 490 м, доступна планинарима и излетницима свих узраста и свих нивоа планинарског искуства.

Pogled sa Malog Vrtopa

Обележена стаза успона на Грамаду, полази од скретања за село Полом са магистралног пута Власина – Црна Трава – Власотинце – Лесковац. Стаза води најпре до врха Мали Вртоп (1685 м), са кога се изванредно види Власинско језеро и околне планине Чемерник, Острозуб, Варденик и Милевска планина. Са Малог Вртопа силази се на превој, одакле се врши благи успон на врх Велики Вртоп (1721 м), који је прилично заравњеног облика. Са Великог Вртопа одлично се види доминантна планина Руј, нешто ближа планина Рудина, област Знеполе у Бугарској и Јарловско језеро у Бугарској.

У повратку, спуштамо се скоро истом трасом, са изузетком поновног успона на Мали Вртоп, који ћемо заобићи широком стазом.

Укупна дужина стазе је 16 км.

САТНИЦА АКЦИЈЕ

Недеља, 11.октобар 2026. године

05:30 – полазак са паркинга код тржног центра "Рода" ("Меркатор") на Византијском булевару
08:30 – долазак код скретања за село Полом (са пута Црна Трава - Власина), полазак на успон
10:30 –излазак на врх Мали Вртоп (1685 м), задржавање на врху до 15 минута
11:30 – излазак на врх Велики Вртоп (1.721 мнв), задржавање на врху до 30 минута
15:00 – повратак на почетну тачку, на скретање за село Полом
15:30 - полазак за Ниш
18:30 – долазак у Ниш

ОБУЋА, ОДЕЋА, ОПРЕМА: Планинарске ципеле, тања јакна, за сваки случај и капа и рукавице, резервна мајица, резервни дукс, качкет, тамне наочаре, штапови за ходање, крема за заштиту од сунца, ранац.

ХРАНА И ВОДА: Храна из ранца (сендвичи, слаткиши), на стази нема воде, понети најмање 3 литра воде за успон и силазак..

ТРОШКОВИ ПРЕВОЗА: 1800 динара.

ВОЂЕ АКЦИЈЕ: Владимир Митровић, телефон: 0642634692, и Александар Мицић, телефон: 0646122780.

ПРИЈАВЉИВАЊЕ ЗА АКЦИЈУ: код Владимира Митровића.

ДОДАТНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ: ДОДАТНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ: Интернет страница Планинарског друштва „Преслап“, фејсбук страница Планинарског друштва „Преслап“, код вођа акције лично.

 

Powered by iCagenda