Зимски успон на врх Велики Врањ (884 м), Хомољске планине - 16.02.2025.
Планинарско друштво "Преслап" узело је учешће на традиционалној акцији, коју по девети пут организује Планинарски клуб "Вукан" из Пожаревца, на Хомољским планинама, са успоном на врх Велики Врањ (884 м).
Након окупљања у Крепољину, планинара из Пожаревца, Београда, Панчева, Смедерева, којих је било око 170, кренули смо на полазну тачку за успон, код Гавранове стене. Ту нас је сачекао прави зимски амбијент, али без падавина и ветра, што је у многоме олакшало кретање, поготово у првом делу стазе, која је водила шумским путем до извора крепољинске реке. Ту је направљена пауза, јер нас је у наставку очекивао озбиљнији успон. И што смо се више пели зима је све више показивала своје чари. Уживали смо крећући се кроз такав пејзаж. Али нас је на врху дочекало јако клизаво камење. Проласком великог броја планинара клизавост се додатно повећавала. Кретали смо се јако споро и врло пажљиво. Сви планинари из наше групе су се попели на врх и безбедно сишли, јер је и силазак био јако опасан. Посебну похвалу заслужује женски део екипе, који је све то савладао.
Силазак је био кружном стазом до Мијуцића пећине. С обзиром да је доста времена потрошено приликом изласка на врх, одлазак до пећине се одвијао у убрзаном темпу. Обишли смо доњи и горњи део пећине, а посебно су била интересанта језера, које се налазе унутар ових пећина. Фотографије су изузетне.
И на крају, како то бива на оваквим акцијама, сачекао нас је врућ пасуљ, као окрепљене, након напорног успона.
Зимски успон на Хомољске планине -Велики Врањ у потпуности је испунио наша очекивања, иако је доста захтевнији у односу на неки други период године. Атмосфера је била одлична, екипа задовољна садржајем акције.